Wyoming Dietetics Licensing Board

Board Composition

The board consists of three (3) members appointed by the Governor for a term of three (3) years. The Board shall consist of one (1) public member and two (2) registered dietitians. 

Board Service

If you are interested in serving on this or other boards, please visit the Governor's Web Site on Boards and Commissions.

Board Member History

You can view a history of Board membership here

Board Members 

We request that all correspondence be directed to the Board office and not to Board Members. This is to:

Leisann Paglia, LD, Chair

Dietitian

Cheyenne, Wyoming 

Appointed: 05/01/2011

Term Expires: 05/01/2026

Kate Stratton-Schulz, LD

Dietitian 

Cheyenne, Wyoming

Appointed: 07/16/2015 

Term Expires: 05/01/2024

Cortney Osborn

Public Member

Cheyenne, Wyoming 

Appointed: 9/21/2020

Term Expires: 05/01/2022*

*serves until replaced, reappointed, or resigned